A.Ziabkaus nuotr.

Vis gražėjanti Šventoji pasipuošė: atsirado nauja renginių erdvė

Kasmet vis gražėjanti Šventoji pasipuošė svarbiu akcentu – pačiame šios Palangai priklausančios kurortinės gyvenvietės centre buvusi neišvaizdi automobilių stovėjimo aikštelė virto modernia įvairiaspalve aikšte. Šį savaitgalį Šventojoje vykstančios Jūros ir žvejų šventės metu ši aikštė iškilmingai buvo atverta visuomenei.
Šeštadienį vakare čia gausiai susirinkusiems šventojiškiams ir kurorto svečiams atidarymo šventė prasidėjo šiam kraštui būdingais kuršių folkloro motyvais. Tautiniais rūbais pasipuošusi džiazo ir folkloro atlikėja iš Klaipėdos Rasa Serra atliko dvi liaudies dainas, o Palangos liaudies šokių kolektyvas „Bočiai“ šoko etnografinius šokius. Po tokios įžangos visus susirinkusiuosius pasveikino Palangos meras Šarūnas Vaitkus, kuris pasidžiaugė, kad sudėtingomis sąlygomis, kai Lietuvą keletą mėnesių kaustė koronoviruso pandemija, pavyko užbaigti seniai užsibrėžtą tikslą.

„Rekonstravus šią aikštę Šventoji įgavo daugiau modernaus ir šiuolaikiško miestelio bruožų. Nuo šiol ši vieta tarnaus kultūros poreikiams ir tikiu, kad ji bus mėgiama ne tik šventojiškių ir poilsiautojų laisvalaikio praleidimo, bet ir mažylių žaidimų vieta“, – sakė kurorto vadovas. Kad palyginus nedidelė kurortinė gyvenvietė dabar turi solidžią ir nemažą šalies miestą galinčią papuošti aikštę, akcentavo ir ją suprojektavęs UAB „Nemuno deltos projektai“ architektas Mantas Daukšys. Šioje 5,5 tūkst. kvadratinių metrų ploto aikštėje sutilptų du kartus daugiau žmonių.

Aikštę rekonstravusios Telšių bendrovės „Versina“ projekto vadovas Andrius Dulkys teigė, kad šiam objektui buvo skiriamas ypatingas dėmesys. „Norėjome, kad šia aikšte poilsiautojai pasidžiaugtų dar šią vasarą, todėl skubinome darbus. Prižiūrėti kaip sekasi į Šventąją važinėjau vos ne kasdien, tačiau prie jūros taip ir nebuvo laiko kada nueiti“, – juokavo A.Dulkys.
Tai, kad aikštės dangą pavyko pakloti iki rudens, yra nemažas rangovo nuopelnas. Praėjusiais metais stringant šio objekto finansavimui „Versinos“ įmonė savo lėšomis iš Kinijos užsakė ir pernai rudenį atsigabeno granito plokštes. Jei būtų laukta šiemet savivaldybės skirtų pinigų, dėl pasaulį apėmusios Covid – 19 pandemijos aikštės danga Lietuvą būtų nežinia kada pasiekusi.
Palangos meras Š.Vaitkus padėkas įteikė visiems prisidėjusiems prieš šio projekto įgyvendinimo ir netrukus jie buvo pakviesti perkirpti simbolinę aikštės atidarymo juostelę. Miesto vadovų ir žmonių pagyrimų sulaukė aikštės architektas M.Daukšys, kuris Šventajai sukūrė išties gražią ir spalvingą aikštę. Kaip papasakojo architektas, projektą aptariant su vietos gyventojais buvo išsakytas pageidavimas čia išlaikyti kuršišką dvasią. Todėl aikštės viduryje betoninių trinkelių spalvos atkartoja kuršiams būdingų tautinių juostų raštus.

Šią aikštę iš kitų miestų aikščių išskiria jos nelygus reljefas – joje daug iškilimų, aukščiau grindinio lygio pakeltos apželdintos klombos, aikštę pagyvins įrengtas originalus šokantis fontanas, kurio vanduo sruvens iš įvairaus aukščio betoninių stulpelių. Neveikiant fontanui betoniniai stulpeliai žmonėms tarnaus kaip suoliukai. Nelygiu aikštės reljefu architektas mėgino atkartoti pajūriui būdingas banguotas kopas, iš aikštės dangos tarsi iškilusiais fontano elementais – Šventosios uosto molo akmenis. Rytinėje aikštės dalyje ant paminkštintos dangos įrengti vaikų aktyvių žaidimų įrenginiai: balansinė spyruoklė, karuselė, nedideli batutai.

M.Daukšys teigė kūręs funkcionalią aikštę, kuri kaip traukos vieta tarnautų suaugusiems ir vaikams. Anot architekto, ji turi būti gyva: vakarais čia vyktų renginiai skirti suaugusiesiems, o dieną žaidimų aikštelėje šurmuliuotų vaikai. Pasibaigus vasaros sezonui Šventoji ištuštėja, todėl, kad ji nebūtų niūri, grindinyje vyrauja šviesūs tonai, gyvumo jai suteikia pakraščiuose išdėstyti 20 gelsvų suoliukų ir įvairiaspalvė danga vaikų žaidimų dalyje. Šiaurinę aikštės pusę, kurioje yra įrengta 70 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, atskiria 180 kvadratinių metrų ploto aukštas pastatas, kuriame įsikurs Kultūros ir jaunimo centras, bus teikiama informacija turistams, atsiras nedidelė kavinė. Dalis šio pastato fasado yra tarsi didžiulis ekranas, ant kurio bus demonstruojamos vaizdo projekcijos. Ties įėjimu į pastatą įrengta apie metro aukščio pakyla po stogu, kuri renginių metu tarnaus kaip stacionari scena. Aikštėje numatyta ir daugiau funkcijų.
Netrukus čia bus pastatytas ant originalaus stovo pakeltas didelis laikrodis. Artimiausiu metu dar turi atsirasti geriamojo vandens fontanėlis. Aikštės viduryje įrengta speciali vieta Kalėdų eglei. Prie jai skirto stovo privesta elektra, kad būtų galima pajungti eglės apšvietimą. Šeštadienį pirmą kartą aikštę užplūdę žmonės klausėsi ir pirmojo koncerto.

Atidarymo proga susirinkusiems dainavo ne tik jaunimo pamėgti atlikėjai Tadas Juodsnukis ir Iglė. Sekmadienį vakare apie 22 valandą jau temstant Palangos kultūros ir jaunimo centras visus į aikštę pakvies stebėti neseniai sukurto dokumentinio filmo apie Šventają. ˙